Metoda STEAM

 

STEAM w przedszkolu ma na celu rozwijanie kreatywności, myślenia analitycznego, umiejętności rozwiązywania problemów i ogólnej ciekawości świata u najmłodszych uczestników. Ta metoda nauczania i uczenia się została wprowadzona w celu zwiększenia skuteczności edukacji poprzez zintegrowane podejście do różnych dziedzin wiedzy. Dzieci w naszym przedszkolu mogą być zaangażowane w różnorodne aktywności.

Science (nauka): ten element STEAM skupia na rozwijaniu zainteresowań naukowych. Dzieci uczą się obserwacji, badania zjawisk przyrodniczych, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. W naszej Bańce Mydlanej uwielbiamy eksperymentować, doświadczać, co pomaga nam zrozumieć podstawowe zasady naukowe i rozwijać się poznawczo.

Technology (technologia): dzieci korzystając z interaktywnych gier edukacyjnych, uczą się podstaw kodowania, rozwijając jednocześnie logiczne myślenie. W Bańce Mydlanej odbywają się zajęcia z nauki kodowania i programowania z wykorzystaniem Genibotów w ramach zajęć z Kodowania na dywanie, na których za pomocą specjalnej maty, kubków lub innych elementów, dzieci uczą się równocześnie matematyki, kodowania, skupienia, logicznego i krytycznego myślenia, rozwijając przy okazji również swoją mowę.

Engineering (inżynieria): ta dziedzina skupia się na rozwijaniu umiejętności projektowania, konstruowania i rozwiązywania problemów. Dzieci są zachęcane do tworzenia i testowania różnych konstrukcji, co rozwija ich zdolności analityczne i logiczne. W części poświęconej inżynierii Przedszkolaki mają okazję budować swoje małe i wielkie konstrukcje. Z klocków, drewnianych elementów, słomek Bamp i innych materiałów dzieci uczą się, jak łączyć różne kształty, tworzyć stabilne struktury i rozwijać swoje zdolności manualne. Nie brakuje także konstruowania przy użyciu narzędzi takich jak papier, plastelina, kredki, farby, glina.

Art (sztuka): sztuka w STEAM obejmuje nie tylko rysunek czy malarstwo, ale także wszelkie formy wyrażania kreatywności, takie jak taniec, muzyka, teatr czy projektowanie. Integracja sztuki pomaga rozwijać wyobraźnię i wyrażanie siebie w różnorodny sposób. Podczas zajęć z Treningu Kreatywnego Wczesnego Rozwoju mobilizujemy do kreatywnego myślenia i działania, wspierając dziecięcą inicjatywę, ucząc czerpania satysfakcji z twórczego działania.

Mathematics (matematyka): w kontekście matematyki w STEAM, dzieci uczą się zastosowań matematyki w życiu codziennym. Poprzez liczne zabawy i doświadczanie, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumienia wzorców i rozwiązywania problemów matematycznych. W naszej Bańce Mydlanej nie brakuje aktywności matematycznych. Kształtujemy umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, mierzenia. Wprowadzamy w świat pojęć geometrycznych. Chętnie podejmujemy pracę z liczydłem i innymi narzędziami matematycznymi, które pozwalają nam rozwijać się w tym zakresie.

Źródło i szczegółowe informacje na temat metody znajdziecie Państwo na stronie:
https://mojebambino.pl/7676/STEAM-Edukacja-przedszkolna